“لباس ایرانی محصولی پرجذبه و متفاوت در گردشگری خرید” / 1

US-Volleyball-Team-24
Everyone here has been incredibly hospitable
ژوئن 24, 2015
wedding.3 (800x452)
دخترتونو بردیم … / نگاهی به آئین های ازدواج
ژوئن 28, 2015

“لباس ایرانی محصولی پرجذبه و متفاوت در گردشگری خرید” / 1

shopping

مارا می بینند/ دررسانه ها / سیمین ثقفی – آقای حیدر چکاوی مصاحبه ای با من در مورد فشن توریسم انجام داده که در پایگاه خبری “هنرآنلاین” انتشار پیدا کرده است. لینک مصاحبه و اصل متن مصاحبه را در اینجا قرار دادم:

لینک مصاحبه:

http://www.honaronline.ir/Pages/News-58439.aspx

لباس (فشن) ایرانی و گردشگری خرید
“لباس ایرانی محصولی پرجذبه و متفاوت در گردشگری خرید” – بخش نخست

“لباس و پارچه ایرانی می تواند به عنوان یک محصول گردشگری متفاوت در صنعت گردشگری ایران مورد توجه جدی قرار گیرد. پیشینه کهن طراحی و تولید لباس در ایران و روند طراحی مدرن توسط نسل نوی طراحان لباس ایرانی به خوبی می‌تواند در یک برنامه پویا و سالم در صنعت گردشگری ایران به عنوان یک محصول گردشگری مبتنی بر اقتصاد و فرهنگ، گروه جدیدی از گردشگران را راهی ایران کند.”
این بخشی از گفته‌های”سیمین ثقفی” – کارشناس ارشد گردشگری -است که تاکید دارد صنعت تولید و طراحی لباس و محصولات مرتبط با آن در ایران نقش مثبتی در رونق گردشگری کشور دارد. او با اشاره به آخرین گزارش سازمان جهانی گردشگری که شاخص فرهنگی را یکی از مقوله‌هایی دانسته که ایران می‌تواند در آن به رقابت در بازار جهانی بپردازد، فعالیت در حوزه فشن را که با مقوله فرهنگ مرتبط بوده شاهدی بر این ادعا می‌داند. وی اشاره دارد که پیشینه تاریخی ایران در زمینه تولید و طراحی پوشاک در کنار انواع طراحی لباس و شیوه پوشش منحصر به فردی که به خصوص در سال های اخیر در کشور دیده می شود، می تواند بستر مناسبی برای ایجاد جاذبه ای جدید برای گردشگران خارجی باشد و تاکید می کند که این محصول جدید در حوزه “گردشگری خرید” قرار گرفته و می‌تواند سهم عمده‌ای در ایجاد درآمد و اشتغال زایی به ویژه برای زنان داشته باشد.

2d5ed598f1cb379eae29aeb17086c2c8
این کارشناس حوزه گردشگری می‌گوید: “در دنیایی که گردشگری خرید می رود تا به یکی از بزرگترین منابع درامد مبدل شود و خرید کردن یکی از انگیزه های سفر در بسیاری از گردشگران و حتی مهمترین انگیزه سفر برای برخی از آنهاست چرا نباید از این پتانسیل گسترده در کشور بهره برد؟ “براساس آمار اداره گردشگری امریکا گفته می شود که برای 90 درصد آسیایی ها، 86 درصد اروپای غربی ها و 85 درصد اروپای شرقی ها، خرید کردن مهمترین فعالیتی است که در سفر انجام می دهند.

06070e74-b99b-4143-80d1-840a1be61b37 (640x427)
اهمیت این حوزه از گردشگری تا آنجاست که سازمان جهانی گردشگری در سال‌های اخیر آن را به عنوان یکی از بخش‌های کاملا موثر در رونق صنعت گردشگری می داند که می تواند فرصت گسترده ای را در مقصدهای گردشگری برای کسب درآمد ملی و افزایش ارزش های گردشگری در آن مناطق ایجاد کند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم با دیگر بخش های اقتصادی نیز در ارتباط است.”

Chinese tourists tote merchandise as they shop at the Desert Hills Premium Outlets in Cabazon, California, on March 29, 2013. Chinese tourists spend an average of $2,932 per visit to California compared with $1,883 for other overseas visitors, according to the latest statistics by the U.S. Office of Travel and Tourism Industries. (Allen J. Schaben/Los Angeles Times/MCT)

Chinese tourists tote merchandise as they shop at the Desert Hills Premium Outlets in Cabazon, California, on March 29, 2013. Chinese tourists spend an average of $2,932 per visit to California compared with $1,883 for other overseas visitors, according to the latest statistics by the U.S. Office of Travel and Tourism Industries. (Allen J. Schaben/Los Angeles Times/MCT)

او می‌افزاید:”بر اساس گزارشی که سازمان جهانی گردشگری در سال 2014 مبتنی بر تحقیقی میدانی در چند مقصد گردشگری انجام داده،گفته می‌شود تا سال 2004 به طور سنتی گردشگران بابت مواردی همچون هتل، رستوران، مراکز تفریحی و یا فرهنگی و دیگر گزینه هایی از این قبیل هزینه می کردند اما گردشگران امروزی بیشتر مشتریان محصولات در حوزه‌هایی همچون فشن، صنایع دستی یا طراحی هستند.”
ثقفی در پاسخ به این سوال که چه کشورهایی در زمینه گردشگری خرید پیشتاز هستند می گوید: “اگر نگاهی به نمودارهای سازمان جهانی گردشگری در سال 2012، بیاندازیم می بینیم که ده کشوری که به ترتیب بیشترین تعداد گردشگر را جذب کرده‌اند به عنوان مقصدی برای خرید نیز مورد توجه قرار دارند و در واقع یکی از بیشترین تلاش‌های آنها برای رونق گردشگری، ایجاد مراکز خرید منحصر بفرد یا خلق محصولات جدید در این زمینه و تبلیغ پتانسیلی که در زمینه ایجاد تجربه های هیجان انگیز در گردشگری خرید دارند، است. از این رو توانسته اند جایگاه خود را در شمار پربیننده‌ترین مقاصد گردشگری در جهان حفظ کنند. این کشورها به ترتیب: فرانسه، امریکا، چین، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه، آلمان، انگلستان، روسیه و مالزی هستند.”
اما چگونه این کشورها توانسته اند به این سطح درآمد گردشگری خرید دسترسی یابند؟

“نگاهی به تجربه تک تک این کشورها نکات جالب توجهی را فراروی ما قرار می دهد: مثلا فرانسه کشور اول دنیا در جذب گردشگر، تلاش کرده تا با ایجاد فرصت های خاصی برای خرید در شهر “پاریس” و چند شهر بزرگ این کشور تعداد گردشگرانش را افزایش دهد. مثلا برگزار کنندگان تور، برنامه های خاصی در این زمینه اجرا می کنند و مراکز خرید محلی در این زمینه همکاری خوبی دارند. حتی کمپین هایی هم در این زمینه تشکیل شده مثل کمپین “خرید با پاریس ” که در سال 2014 یک مجموعه 270 تایی مرکز خرید با تخفیف را به گردشگران پیشنهاد می داد. آنچه در ایالات متحده می بینیم این است که خرید کردن و غذا خوردن دو فعالیت عمده گردشگران در این سرزمین است. بیش از 19 درصد بودجه سفر گردشگران بین المللی در مغازه ها و فروشگاه های خاص صرف می شود. گردشگران سنگاپوری 73 درصد از هزینه سفرشان را صرف خرید در امریکا می کنند ، مکزیکی ها 60 درصد، ژاپنی ها 59 درصد، استرالیایی ها 47 درصد ، آلمانی ها 40 درصد و گردشگران بریتانیایی 37 درصد.

اسپانیا که در سال 2012 دومین کشور از نظر درآمد گردشگری بوده جایگاه خودش را به عنوان یک مقصد خرید به ویژه برای گردشگران اهل آمریکای لاتین، خاورمیانه و آفریقا تثبیت کرده است. کمپین “من به اسپانیا نیاز دارم” نیز توانسته تبلیغ خوبی در این زمینه انجام دهد و حاصل آن است که 1.1 بیلیون دلار در این کشور توسط گردشگران خرج خرید شده که 48 درصد آن توسط گردشگران خارج از حوزه اتحادیه اروپا بوده است.

در ایتالیا بخش دولتی عهده دار توریسم، تلاش های زیادی در زمینه تبلیغات رسانه ای انجام داده تا این کشور را به به عنوان مرکزی برای صنعت طراحی و فشن به دنیا معرفی کند تا آنجا که در سال 2013، در جایگاه سوم کشورهای جهان از نظر برندهای مختلف در این زمینه قرار گرفته است. ضمن اینکه توجه زیادی به نیازهای گردشگران؛ ایجاد تسهیلات ویزا و هم چنین ارتقا و آموزش در زمینه خدمات به مشتری از سوی این کشور صورت گرفته است.

و اما ترکیه، همسایه فعال ما که همواره مقصد جذابی برای خرید بوده با مقاصدی همچون “بازار بزرگ استانبول” که به عنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای سرپوشیده دنیا معرفی می شود توانسته در روز بین 250 تا 400 هزار بازدیدکننده جذب کند .از طرفی این کشور در تلاش است تا جاذبه های گردشگری خریدش را افزایش بدهد و از این روست که مرکزی را مثل مرکز خرید Cevahir را در استانبول می سازد که در اروپا اولین و در دنیا هفتمین از نظر بزرگی به شمار می رود.

cevahir-1024x681
آلمان و بریتانیا نیز در سال‌های اخیر از جمله کشورهایی بودند که بیشترین درآمد را از خرید کردن گردشگران کسب کرده اند. براساس گزارش های رسمی بیشترین هزینه ای که توسط گردشگران در آلمان صرف شده در فرانکفورت و توسط گردشگران چینی، سوئیسی و اماراتی بوده است.

در انگلیس نیز کمپین “دیدار از بریتانیا” با همکاری دفاتر گردشگری و بهره بردن از برندهای معرف انگلیسی که به نوعی میراث فرهنگی این کشور به شمار می روند در کنار خرده فروشی هایی که در بخش تبلیغات خارجی مورد استفاده قرار می گیرند، به تبدیل بریتانیا به یک مرکز جذاب خرید کمک می کنند.

images
و مالزی که به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد خرید در جنوب شرق آسیا در سال های اخیر شناخته شده با دارا بودن سه مرکز خرید از هفت مرکز خرید بزرگ دنیا در پایتخت خود و تلاش های وزارت فرهنگ و توریسم در زمینه تبلیغ گردشگری خرید و ایجاد کارناوال های خرید و حراج توانسته این موقعیت را کسب کند. درآمد این کشور از خرید با اختلاف بسیار کمی از مراکز اقامتی در جایگاه دوم منبع درامدگردشگری قرار دارد و شامل 19.8 بیلیون رینگیت یعنی 30.2 درصد از کل درآمد گردشگری این کشور در سال 2013 می شود.
چین و روسیه هم که با عنوان سومین و نهمین کشور جذب کننده گردشگر در جدول قرار دارند شاید بیشتر شهرت خود را مدیون محصولات تولیدی خود دور زمینه گردشگری خرید هستند. در عین حال رشد اقتصادی داخلی و افزایش قدرت خرید مردم این کشورها سبب شده که نه تنها تعداد گردشگران خارجی بلکه تعداد گردشگران داخلی نیز افزایش یابد.

shopping
بنابراین می‌بینید که چگونه کشورهای قدرتمند جهان در زمینه جذب گردشگر از پتانسیل خرید که در واقع بخش عمده ی آن شامل “گردشگری فشن” (Fashion tourism )است بهره برده و با ایجاد تجربه‌های منحصر بفرد برای گردشگران تشنه خرید ،ساخت مراکز خریدی که امکان تجربه و تعامل فرهنگی، سنتی و مردمی را در عین خرید فراهم می آورند و طراحی تورهایی که مثلا دیدار از یک فروشگاه خاص را شامل می شود، در رونق چرخه صنعت گردشگری خود می کوشند.”
پرداختن به فشن توریسم و پتانسیل های ایران در این زمینه موضوعی است که در بخش بعدی گفت و گو با سیمین ثقفی ، کارشناس ارشد گردشگری و اهل رسانه فعال در حوزه توریسم و فشن (در مالزی) به آن می پردازیم ….

1 دیدگاه

  1. نسرین فروغی اذر می‌گه:

    سلام واقعا اگه این پیشنهاد ها و تجربه های کشورهای دیگه اجرا بشه خیلی در درامد زایی مردم و افزایش بودجه اثر میگذارد اما من میگم فکر میکنید خود دولت این بخش از سرمایه کشور را نمیشناسد باور کنید خوب هم میشناسد که منبع غنی دراختیار دارد وباید دنبال چرا اینطوریه و چرا اینگونه ها بگردید .مگر در دوره صفوی درامدبیشتر دولت از پارچه های ابریشمی و پشمی و نخی دستباف نبوده و همچنین صنایع دستی. پس چی شده که الان میگن نمیشه جواب نمیده تازه اگه در این زمان علاوه بر پارچه های دست باف تبدیل انها به لباس هم خواهان و هواداران خودش را داره این نظر در قسمت اول فعلا ???

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>