simpics.toilet.sign
روزی جهانی برای “توالت” ها
نوامبر 19, 2015
simpics.fal.yalda.thumb
“فال بازی”
دسامبر 26, 2015
memo.Anna.2

مارا می بینند – خاطرات سفر به ایران – سیمین ثقفی –
“من به ایران رسیدم در حالیکه یک تونیک و شلوار گشاد به تن داشتم و ناگهان خودم را در برابر زنان ایرانی که که درک بسیارخوبی از مد داشتند خیلی بی کلاس یافتم. زنان مدرن ایرانی دقیقا مثل زنان مدرن امریکایی لباس می‌پوشند البته با یک تفاوت مهم: آنها باید در جامعه با یک مانتوی بلند ظاهر شوند و موهای خودرا با یک روسری بپوشانند. این یک قانون است…”
What to wear and following dress code is one of the challenges for female tourists who visit Iran.
Marie Javins is a New York based writer who travelled to Iran in 2007 and wrote about her experiences for the traditional dress code for women in Iran. She writes:
“I arrived in Iran in a loose-fitting shalwar kameez (long roomy tunic and pants) only to find myself hideously outclassed by the Iranian women who dress with a great sense of style. Modern Iranian women dress a lot like modern American women, with one important difference. In public, they must always wear a long coat over their regular clothes and are required to cover their heads with a scarf. It is the law.”
انتخاب نوع پوشش و کنارآمدن با قوانینی همچون الزام در رعایت قوانین در این زمینه برای گردشگران زنی که عازم ایران هستند همواره یکی از اصلی‌ترین چالش‌های آنان است.
“ماری جاوینز” یک زن نویسنده نیویورکی اهل سفر است که با تورهای گروهی زنانه به بسیاری از مناطق
جهان از کاتماندو تا سوریه سفر کرده است. او تجربه‌های سفرش را در وبلاگی ر اختیار خوانندگانش به ویژه زنانی که به سفر علاقه دارند قرار می‌دهد.

memo.mariejanivs.2
ماری در سال 2007 سفری به ایران داشته و برای خوانندگانش از تجربه پوشش متفاوتش در ایران نوشته و به آنها توصیه‌هایی دارد در زمینه انتخاب نوع پوشش و رعایت کدهای مربوطه در این زمینه.
او در بخشی از نوشته‌هایش می‌نویسد:”‌پیش از سفر به ایران طبق معمول همیشه‌ام، تحقیقاتی در زمینه لباس محلی این کشور انجام دادم و در مورد “چادر” اطلاعاتی به دست آوردم – یک پوشش سیاه و بلند که کاملا بدن زنان را می‌پوشاند و تنها دست و صورتشان پیداست – با خودم فکر کردم که من هم باید چنین چیزی بپوشم و این فکر حس خوبی به من نمی‌داد. اما به هرحال به عنوان مهمانی که وارد یک فرهنگ خارجی می‌شود به طور کامل اهمیت پوشیدن یک لباس مناسب را درک میکردم.
خوشبختانه راهنمای تور ما نگرانی‌های مرا درک کرد و کمک خوبی برای لباس پوشیدن من بود …”
“من به ایران رسیدم در حالیکه یک تونیک و شلوار گشاد به تن داشتم و ناگهان خودم را در برابر زنان ایرانی که که درک بسیارخوبی از مد داشتند خیلی بی کلاس یافتم. زنان مدرن ایرانی دقیقا مثل زنان مدرن امریکایی لباس می پوشند البته با یک تفاوت مهم: آنها باید در جامعه با یک کت بلند ظاهر بشوند و موهای خودرا با یک روسری بپوشانند. این یک قانون است…”
او در بخش دیگری مینویسد: “در روز دوم سفرم در شهر “بم” تغییراتی در پوششم دادم و یک شلوار جین با یک کت بلند شیک که از بازارهای محلی خریده بودم، پوشیدم . موهایم هم با یک روسری پوشانده شده بود و از پشت سر به گفته همسفرانم شبیه محلیها به نظر میرسیدم به خصوص چون یک کت سیاه رنگ انتخاب کرده بودم اما آنچه اهمیت داشت این بود که من لباس مناسبی پوشیده بودم!”

memo.mariejavins.bam - proflie
خانم ماری در وبلاگ خود، پس از توصیه هایی که به مسافران زن عازم ایران کمک میکند تا چگونه پوشش مناسبی در سفر به ایران انتخاب کنند، مینویسد:”هرچند که باید اعتراف کنم که در پایان سفر ده روزه در ایران، جذابیت و تازگی پوشاندن سر به تدریج از بین رفت. حتی یکی از زنان گروه ما در لحظه‌ای که از مرز ترکیه گذشتیم روسری اش را پاره کرد!”

منبع:journeywoman

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>