simpics.fal.yalda.thumb
“فال بازی”
دسامبر 26, 2015
5fc93a55bd40c1354afe43c064fe1db2c8707218c2623abd2a81ec94d180ade0
قصه ویتنامی‌ها و گردشگران مسلمان
ژانویه 8, 2016

شب یلدا به وقت مالزی

20151221_212003 - Copy (640x426)

 

مارا می‌بینند/ فرهنگ/ سیمین ثقفی –

نمی‌دانم چه افسونی در”یلدا”ست که همیشه مفتون شب‌هایش می‌شوم …

هریلدا می‌شود خاطره‌ای و هر تصویرش سبب خاطره‌بازی …

امسال هم یلدا در کنار دوستانی غیرایرانی گذراندیم و آنها از جشن‌های آغاز زمستانشان گفتند و تجربه‌هایشان با شب یلدا و دوستان ایرانی شان.

پیش از این هم نوشتم که چینی ها هم جشن زمستانی دارند و آنرا با خوردن نوعی سوپ زنجبیل با قلقلی های برنجی برگزار می کنند.

ژاپنی ها نیز در طولانی ترین شب سال براساس رسم و رسوماتشان باید حمام کنند و کدو حلوایی بخورند به همراه نوعی از مرکبات که باور دارند خوردن آنها سرما را از بدنشان بیرون می‌کند.

 

بیشتر بخوانید:
در تقویم چینی روزی نزدیک به شب یلدای وطنی یعنی 23 دسامبر (سال 2015) با عنوان طولانی ترین شب سال جشن گرفته می شود. در این جشن زمستانه که جشنواره Dong Zhi نیز نامیده می‌شود،چینی‌ها در آن آب و هوای سرد زمستانی نوعی سوپ به نام “تانگ یوآن” (Tang – Yuan) می‌خورند تا بدنشان را گرم نگه دارند. هرچند که در دوران گذشته خانواده های کشاورز فقیر استطاعت خوردن این سوپ را در این جشن زمستانی نداشتند.
در زبان چینی Tangبه معنای سوپ و Yuanبه معنای گرد است که ترکیب این دو کلمه نشان از به هم پیوستگی و اتحاد و رضایت کامل دارد. تانگ یوان یک سوپ شیرین است که با توپ‌های چسبناک برنجی تهیه شده (برنج شیرین) و با یک شربت داغ و شیرین سرو می‌شود. این سوپ ترکیبی چسبناک دارد و مردم برای اینکه این سوپ را زیباتر کنند آن را سرخ رنگ درست می‌کنند. گاهی نیز این قلقلی های برنجی با سوپ زنجبیل استفاده می شود.

بعدها انواع متفاوتی از آن تهیه شد که با محتویات مختلف از قبیل لوبیای قر مز، کرم با دام زمینی یا سس کنجد درست می‌شد. هم چنین تانگ یوان می‌تواند با لوبیای قرمز یا سوپ بادام زمینی سرو بشود که در این صورت با عنوان یک دسر خوش طعم به کار می‌رود.

خوردن تانگ یوان در طولانی‌ترین شب سال یک سنت است و به بچه ها گفته می‌شود که مردم می‌توانند بعد از خوردن آن یک سال به سنشان اضافه کنند.
در دوران حکومت سلسله “چو ” – در سال 1122 پیش از میلاد- چینی ها این روز را به عنوان نخستین روز سال نو می‌دانستند و از انجا که اوایل دسامبر هوا برای جشن گرفتن سال نو بسیار سرد بود، بعدها سال نوی چینی به اوایل بهار تغییر یافت.
ژاپنی ها نیز در طولانی ترین شب سال حمام می گیرند نوعی از مرکبات و کدو حلوایی می خورند ، تا سرما را از بدنشان خارج کنند…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>