حکایت چالش سنتی ایران و ترکیه در صنعت گردشگری

mara.narcis
عطر تو …
ژانویه 27, 2016
mara.beyond borders (631x314)
“فراتر از مرزها” / Beyond Borders
ژانویه 30, 2016

حکایت چالش سنتی ایران و ترکیه در صنعت گردشگری

maramibinand..persiancraftshop.centralmarket.visitors.20110621

مارا می‌بینند/ سیمین ثقفی/ تنها فروشگاه صنایع دستی ایرانی در مالزی که در بازار مرکزی صنایع دستی کوالالامپور قرار داشت پس از دو سه سال فعالیت بسته شد و حالا با چند متر فاصله با آن – در همان راسته – یک فروشگاه پرو پیمان صنایع دستی ترکیه آغاز به کار کرده است و مشتریان را به سوی خود جلب می‌کند.

maramibinand.simpics.persiancraft.centralmarket.20150512.2
فروشگاه صنایع دستی ایرانی چند سالی بود که توسط یک جوان ایرانی در مرکز صنایع دستی کوالالامپور فعال بود. حضورچنین فروشگاهی در مرکزی که نمونه‌هایی از صنایع دستی چند کشور را ارایه می‌دهد و مقصد بسیاری از گردشگران خارجی است، فرصت خوبی است تا ضمن ایجاد آشنایی در مخاطبان زمینه فروش آن نیز فراهم شود. متاسفانه مدتی پیش این فروشگاه – که می‌توان گفت تنها فروشگاه صنایع دستی ایرانی در مالزی بود – بسته شد تنها به این علت که صاحب آن دیگر توان مالی ادامه دادن نداشت و به دست آوردن این بازار ماندگاری می‌طلبد …

simpics.maramibinanand.craftturkey
این نمونه‌ای از حکایت رقابت و فعالیت ایران و ترکیه در بسیاری از حوزه‌ها به ویژه فرهنگ و گردشگری است. انچنانکه به خاطر دارم سال‌ها پیش وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه در مصاحبه‌ای عنوان کرد، این کشور باید بر اساس یک برنامه مدون بیست ساله در جهت رونق گردشگری پیش برود و مهم نیست که چه کسی وزیر است یا مسوول؟! این برنامه باید اجرا شود . از این روست که در پس این سال‌ها، درهر بازار هدفی، این ترکیه است که خیلی حرفه‌ای عمل می‌کند، حضور فعال در تمام نمایشگاه‌های تجاری، فرهنگی و گردشگری دارد و دفترهای تبلیغی این کشور به طور مستمر در راستای معرفی دیدنی‌ها و بسته‌های جدید گردشگری فعالند. بنابراین حاصل این می‌شود که می‌بینیم؛ تبدیل شدن به یکی از ده مقصد نخست گردشگری جهان و برنده رقابت در بازار.
در بازار رقابت با ایران نیز اینچنین می‌شود که درصد بزرگی از گردشگران را جذب می‌کند، خود را به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری اسلامی مطرح می‌کند، از هر اهل سفری که بپرسی یا به ترکیه سفر کرده یا مقصد بعدی‌اش این کشور است و محصولات خوراکی‌اش از انار و زردآلو و گیلاس تا باقلوا و بستنی بازارهای مختلف را اشباع کرده است. از سویی همچنان قراردادهایش با آژانس‌های مسافرتی آنچنان وسوسه کننده است که حاضر نیستند لغوش کنند و در مقابل هر تغییر ذائقه‌ای در مقصد، برنامه‌ای متفاوت ارایه می‌دهد.
و ما با آن همه پتانسیل و توانمندی، افراد متخصص و و و … همچنان سمینار و کنفرانس برگزار می‌کنیم تا بگوییم صنعت گردشگری چقدر برای رشد اقتصادی‌مان اهمیت دارد….

“هرگونه بهره برداری از مطالب با ذکر منبع آزاد است”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>