چرا چینی‌ها در شب سال نو آتش بازی راه می‌اندازند؟

memo.sewdarren.traveltoIran.profile
Just go!
فوریه 1, 2016
memo.amos chappel.young
این مردمان مهمان‌نواز
فوریه 12, 2016

چرا چینی‌ها در شب سال نو آتش بازی راه می‌اندازند؟

lunar year2016

آداب سال نوی چینی

مارا می بینند/ سیمین ثقفی _ هرچندکه در مالزی آتش بازی و شنیدن صدای اتفجار ترقه به هنگام عیدهای گوناگون امری عادی است اما شدت این ماجرا به هنگام سال نوی چینی چندبرابر می‌شود.
cny.days
چینی‌ها که از چندین روز پیش از فراسیدن سال نوی قمری مشغول خانه تکانی و رفت و روب و خرید هستند شب سال نو را به معبد می‌روند و برای درگذشتگان خویش دعا می‌کنند. سپس شام خانوادگی خود را که معمولا شامل ماهی و دامپلینگ (dumplings ) هست می‌خورند.
اما درست پس از نیمه شب بنا بر باوری که در فرهنگ چینی وجود دارد، آنها آتش بازی راه می‌اندازند تا شیطان را از خانه و محل خود دور کنند. بنابراین ترقه زدن و آتش بازی نشانه‌ای می‌شود برای اعلام آغاز سال نو و می‌گویند هرکسی که اینکار را انجام دهد، در سال جدید با خوش شانسی روبرو خواهد شد.
simpics.cny
در شب سال نو مردم عادت دارند که بیدار بمانند و بر اساس یک افسانه قدیمی باور دارند که یک دیو افسانه‌ای به نام “year” در شب سال نو بیرون می‌آید تا به مردم و حیوانات و حتی اماکن آسیب بزند. آنها فهمیدند که این دیو از سرو صدا و رنگ قرمز و آتش می‌ترسد. بنابراین آنها سروصدای ترقه‌بازی و آتش‌بازی راه می‌اندازند تا این دیو را فراری دهند وآنقدر بیدار می‌مانند تا دیو دور شود.

پاکت عیدی
چینیها عادت به عیدی دادن دارند آن هم در پاکتهای قرمز. این عیدیها که بسته به توان مالی خانواده مقدار آن تفاوت دارد، تویط بزرگترها به خصوص آنها که ازدواج کردهاند به کوچکترها هدیه داده میشوند. از آنجا که رنگ پاکت‌ها قرمز است آنها بر این باورند که این رنگ شیطان را از کودکان دور می‌کند و آنها را در طول سال سالم نگاه می‌دارد و سبب طولانی شدن عمر آنان می‌شود.

بازار سال نو
در بازار سال نوی چینی که با فانوسهای قرمز رنگ تزیین شده، انواع خوراکی و میوههای مخصوص سال نو تا لباس و گل و وسایل آتش بازی و ترقه و تزیینهای مخصوص این روزها با قیمت مناسب یافت میشود.

رقص شیر و اژدها
در روزهای سال نو میتوان نمایش رقص اژدها و شیر را در مناطق و محله های مختلف دید. آنها باور دارند که این رقص و موسیقی و سرو صدا نیز شیطان را از محل دور می‌کند.

روز دوم سال نو
در این روز دختران خانواده که ازدواج کردهاند به دیدار والدینشان میروند.

روز سوم تا هفتم
دیدو بازدید خانواده و وابستگان انجام میشود. همچنین برخی سری به گورستان میزنند.

نخستین جارو کردن در سال نو
چینیها باور دارند که روزهای اول و دوم نباید خانه را جارو کنند چون فکر میکنند اون خوش شانسی هایی که با آتش بازی و کاغذهای قرمز و دیگر نشانههای جشن گرفتن سال نو به خانه آمده از خانه بیرون می‌روند.

رسما تعطیلات سال نوی چینی پس از هفت روز به پایان میرسد و از آنجا که عدد 8 برای چینیها عدد خوش شانسی است اغالب ترجح میدهند روز هشتم سال نو آغازی برای کارشان در سال جدید باشد.

جشن فانوسها
اما از آنجا که آیینهای سال نوی چینی در روز پانزدهم به پایان میرسد، جشنواره فانوس پایان زیبایی برای آن است. مردم در کنار دریا، دریاچه و رودخانهها، فانوسها را در آسمان رها میکنند با آرزوهایی برای سال جدید.

هدایایی که نباید داد
یک سری هدایا هم هست که چینی‌ها باور دارند در سال نوی چینی نباید به دیگران هدیه داد:

cny.notdo

ورژن چینی “سمنو” /Sticky Rice cake for Chinese new year
این روزها در هیاهوی چینی‌ها برای رفتن به استقبال سال نو یک خوراکی در بازارهای سنتی چینی زیاد دیده می شود که بسیار به سمنوی خودمان شباهت دارد. نوعی کیک برنجی که Nian Gao نامیده می‌شود و فلسفه خوردنش بر اساس معنای نامش، آرزوی سلامتی در سال جدید است.

simpics.chinesesamanoo
One popular desert eaten during Chinese New Years is Nian Gao (sticky rice cake) that used to wish the person good health in the New Year. This rice cake is like “Samanoo” in Iran that normally prepared for Persian new year (Nowrooz).
این کیک برنجی با آرد برنج، شکر قهوه‌ای، کمی شیر و آب تهیه می‌شود و برای تهیه شکل سنتی آن دقیقا چند ساعتی وقت صرف می‌شود و حاصل یک کیک برنجی چسبناک است با همان رنگ قهوه‌ای سمنو و البته نه به آن خوشمزگی! این هم یکی دیگر از تشابهات فرهنگی جشن نوروز و سال نوی چینی. کنگسی فاچای! Kongsi Fa Cai

“هرگونه بهره برداری از مطالب با ذکر منبع آزاد است”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>