کیش ؛ فرصت‌ها، کاستی‌ها

در گفت و گو با “مهرداد تاوتلی” مدیر هتل شایگان – بخش دوم

کیش با توجه به پتانسیل‌هایی همچون دریا و سواحل بسیار زیبای مرجانی که دارد می‌تواند نقش فوق‌العاده‌ای در تورهای دریایی، بازیهای دریایی، تورهای عکاسی، ستاره شناسی و تورهای تخصصی داشته باشد که هیچ کدام از انها نیاز به سرمایه گذاری خاصی هم ندارند و تنها لازم است که برای آن برنامه‌ریزی شود.

مارا می بینند/ گردشگری/ سیمین ثقفی – سال گذشته (پاییز 93)گفت و گویی انجام دادم با “مهرداد تاوتلی” مدیر عامل و ریاست هیات مدیره هتل شایگان کیش، مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی و عضو هیات مدیره اتحادیه هتلداران کیش که باخبر شدم به تازگی لوح رضایتمندی مشتری را در پنجمین اجلاس سراسری رضایت‌مندی مشتری در بهمن ماه 94 را نیز از آن خود و مجموعه‌اش کرده است.
گفت وگو شامل نکات ارزنده‌ای در زمینه صنعت هتلداری و گردشگری است و باوردارم که گذشت زمان چیزی از ارزش این مصاحبه نمی‌کاهد و برای علاقمندان و فعالان در حوزه گردشگری شنیدنی است.
مهرداد تاوتلی از سال 1376 فعالیت در حوزه گردشگری را با ورود به دانشگاه علامه و تحصیل در رشته مدیریت جهانگردی آغاز کرده است. هیجده سالی می‌شود که در زمینه گردشگری تحصیل، کار و مدیریت می‌‌کند. از راهنمایی تورهای داخلی و سرمهمانداری قطار تا تجهیز و راه‌اندازی بیش از پانزده هتل بزرگ کشور را در کارنامه فعالیت خود دارد و اکنون علاوه بر تدریس در دانشگاه، مدیر یکی از هتل‌های پنج ستاره جزیره کیش و عضو هیات مدیره اتحادیه هتلداران است.
وارد هتلش که بشوی در همان چند دقیقه نخست متوجه خواهی شد که استاندارد خدمات در چه سطحی است که این امر نشانگر تاثیر حضور افراد با دانش و تجربه کافی در صنعت است با مدیریتی علمی.
در بخش نخست این گفت وگو به موضوع هتل‌ها، بویژه در چرخه گردشگری کیش پرداختم. در بخش دوم گفت و گو به پتانسیل‌های گردشگری کیش و فرصت‌ها می‌پردازم:

بخش نخست را از اینجا بخوانید

در گفت و گو اشاره شد که جزیره تقریبا نیمی از سال با یک افت ورود مسافر روبروست. برای اینکه این افت را جبران بکنید چه برنامه‌هایی داشتید؟

“به هر حال گردشگری در هر کشوری فصل‌های مشخص خودش را دارد و تا حدی این خلوتی طبیعی است و شاید لازم باشد. در واقع یک فشاری روی هتل و منطقه بوده با یک ماه خلوتی و کار کم جبران می‌شود.
امسال (93) معاونت گردشگری چند طرح اجرا کرد که به نسبت موفق بود از جمله فستیوال جام جهانی و رالی خانواده و چند طرح دیگر که در قالب ستاد گردشگری کیش برگزار شد.
یکی دیگر از کارهایی که از چند سال قبل در کیش برگزار می‌شود و باید تقویت بشود جشنواره تابستانی کیش هست که پایین اوردن قیمت‌های هتل‌ها و تخفیف قیمت‌ها در بازارها بهانه خوبی است تا مشتریان را جذب کنند.
یکی دیگر از کارها هم برای اینکه دو بخش گردشگری و هتل‌ها آسیب نبینند این است که معمولا سازمان‌ها باید قیمت‌هایشان را طوری تنظیم کنند که با تخفیف‌هایی که به عامل‌های انرژی می‌دهند من جمله آب برق و گاز این بخش را حمایت کنند تا در زمان‌های خلوتی ضرر ندهند.
و خوب خیلی برنامه های دیگری هم هست که می‌توان اجرایی کرد مثل جذب گردشگر از کشورهای خارجی که با استفاده از آفتاب می‌توان از کشورهای آسیای میانه و کشورهای همسایه همچون روسیه گردشگران بسیاری را جذب کرد و البته این کار قطعا نیاز به یک بازار سنجی خوب در این مناطق هست که دفاتر مسافرتی باید بیایند و در این زمینه کار بکنند.”
خوب الان بحث این هست که ایا اصلا کار جدی شده روی بازاریابی برای کیش و مناطقی که می‌توانند بازار هدف باشند؟
“من به عنوان فردی که در حوزه گردشگری درس خواندم و سال‌ها کار کردم و مدیر و معاون بودم به نظرم بحث گردشگری اولویت الان ما نیست در کشور. حالا شاید این مساله بنا به دلایلی است که شاید درست باشد و قابل احترام . شاید اگر من هم که از بدنه گردشگری هستم، در سطح سیاست کلان دولت قرار بگیرم خود من هم بپذیرم که اولویت نباشد. در کشورهایی که گردشگری اولویت اول هست مثل ترکیه و مالزی همه سیستم حتی از تولیدات اتومبیل سازی، دانشگاه‌ها، و خیلی از مراکز باید در قالب گردشگری فعالیت کند و همه چیز تحت الشعاع گردشگری قرار می‌گیرد. مثل اینجا در کیش که همه چیز تابع گردشگری است و همه در خدمت ایجاد رفاه و رضایت برای گردشگران هستند.
اگر بخواهیم به این سمت و سو برویم خیلی از دیدگاه‌ها باید عوض شود و مقررات تغییر کند و خیلی از چارچوب‌های گمرکی باید عوض شود (شرایط دریافت) ویزا باید تغییر کند، راحت‌تر شود و دیگر به عنوان یک مانع به آن نگاه نشود. و خیلی موضوع‌های دیگر مورد توجه قرار گیرد مثل پلیس گردشگری، مخصوصا در زیر ساخت‌ها، حمل و نقل به ویژه حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، اقامتگاه‌ها و نیروی متخصص در امر گردشگری. همانطور که چندی پیش آقای روحانی هم اشاره خوبی داشتند به این که ما در زمینه گردشگری نیاز به نیروهای متخصص داریم از راهنمای تور تا نیروی هتلداری. برای مثال ما در بحث هتل شاید به اندازه انگشتان دست سر آشپز فرنگی نداریم و اگر قرار باشد روزی گردشگری رونق پیدا کند اینها نمود پیدا می‌کند.
ولی قطعا باید گردشگری در اولویت اول اقتصادی قرار گیرد انوقت خیلی از مسایل را تحت الشعاع خودش قرار می‌دهد و به خوبی هم حل می‌شود و من مطمئنم که در ده سال آینده ما باید برویم به سمت گردشگری و سیاستهایمان باید به این سمت و سو باشد.”

قطعا کیش یکی از مهمترین مقاصد گردشگری کشور است و پتانسیل‌های فراوانی در این زمینه دارد. به نظر شما چه پتانسیل‌های دیگری در این جزیره هست که بتواند این جزیره را به یک مقصد غیر تکراری تبدیل کند و در هر زمان گردشگران را جذب کند؟

کیش با توجه به پتانسیل‌هایی همچون دریا و سواحل بسیار زیبای مرجانی که دارد می‌تواند نقش فوق‌العاده‌ای در تورهای دریایی، بازیهای دریایی، تورهای عکاسی، ستاره شناسی و تورهای تخصصی داشته باشد که هیچ کدام از انها نیاز به سرمایه گذاری خاصی هم ندارند و تنها لازم است که برای آن برنامه‌ریزی شود.
از طرفی کیش پتانسیل خوبی در زمینه ایجاد فضاهای تفریحی برای گردشگران مثل پارک آبی دارد همچنین می‌توان روی پیست‌های رالی و تورهای کویرنوردی سرمایه گذاری کرد.

mara.simpics.kish.oldvillage
با توجه به پتانسیل و هوای خوبی که این جزیره دارد امکان برگزاری مسابقات و تورهای ورزشی برای کشورهای همسایه و حتی داخل کشور وجود دارد و می‌توان برای آن برنامه‌ریزی خاصی داشت. در بحث نمایشگاه‌ها نیز با توجه به اینکه بحث ترافیکی و شلوغی نمایشگاه را ندارد دراین زمینه می‌توان به خوبی برنامه‌ریزی منسجمی انجام داد و یک محل دائمی نمایشگاه‌ها ایجاد کرد.
کیش پتانسیل زیادی نیز در زمینه گردشگری درمانی دارد و می‌توان گردشگران بسیاری را در این زمینه از کشورهای همسایه به کیش آورد.”

آیا الان هم این اتفاق می‌افتد؟

خیلی کم! ببینید الان هست ولی خیلی بدون برنامه ریزی، اتفاقی و جرقه‌ای!ولی این کارها کاملا نیاز به یک برنامه‌ریزی دارند.
تمام کشورهای توسعه یافته در بحث گردشگری شان در ابتدای کار، نیازمند حمایت دولت هستند. کل کشور باید در خدمت گردشگری باشد. مثل یک کودکی که به دنیا می‌آید دستکم در چند سال اول پدر و مادر باید در خدمت او باشند از او حمایت کنند تا او به مرحله‌ی می‌رسد که به اشتغالزایی و در آمد می‌رسد و آنموفع دیگر نیاز به حمایت ندارد فقط نیاز به نظارت هست.
در مجموع این مساله نیاز به یک عزم ملی دارد که هنوز ظاهرا وجود ندارد.

آیا آمار مشخصی برای ورود و خروج به کیش وجود دارد؟

بله طبق آمار سازمان ما سالی یک میلیون نفر ورودی به کیش داریم که غالب اینها افرادی هستند که برای کار و تحصیل می‌آیند و مسافرین واقعی که صرفا برای گردش به کیش می‌آیند و استراحت و استفاده از دریا می‌شود گفت با هم ترکیب شدند چون بسیاری هستند که خانه دارند و اینها در بحث گردشگری خیلی تغییر ی ایجاد نمی‌کنند چون خانه را خودشان دارند.
در بحث گردشگران خارجی چطور؟
گردشگران خارجی کیش غالبا از آسیای میانه، سوریه و کشورهای عربی مثل عراق – که اخیرا بازار خوبی در آن ایجاد شده – هستند و از امکانات خوب کیش استفاده می‌کنند و دلیلش هم شاید تفاوت نرخ ارز باشد که هزینه‌ها برایشان منطقی‌تر است.

پس الان نمی‌توانیم آمار مشخصی بدهیم از گردشگران خارجی و این که از کدام کشورها هستند؟

ببینید آمار که هست اما به نظر من آمار ورود و خروج شاخص خوبی برای رشد گردشگری یک کشور نیست. شاخص رشد گردشگری در یک کشور درآمد گردشگری است. الان می‌بینیم که چین آمار خوبی در گردشگر ورودی دارد اما این امریکاست که در زمینه درآمد در این حوزه حرف اول را می‌زند. یا مثل اینکه ظرفیت هتل صددرصد پر باشد ولی با اتاقی شبی ده هزار تومان و صددر صد اشغال اما با ده تا اتاق هم می‌توان به این رقم رسید.بنابراین آن درامد هست که اهمیت دارد. خیلی از گردشگرانی که به ایران مراجعه می‌کنند شاید فقط آب معدنی از ایران بخرند و هزینه بسیار کمی در ایران صرف بکنند یا خیلی از آنها میهمانان سازمان‌ها و نهادها هستند که می‌آیند و نه تنها در آمدی ندارند هزینه بر هم هستند یا بسیاری از کسانی که وارد می شوند متکدیانی هستند که از پاکستان وارد می‌شوند و گدایی می‌کنند. آمارها هست و دقیق هم هست اما آمار واقعی که به درد گردشگری بخورد نیست.

یعنی کار خاصی برای جذب گردشگر انجام نشده؟

توسط سازمان تا حدی تبلیغاتی انجام شده و افراد و موفق شدند گروه‌هایی را از عراق و خیلی از کشورهای منطقه مثل کویت یا عرب‌های حاشیه خلیج فارس که غالبا شیعه هم هستند به جزیره بیاورند. اما می‌شود گفت کار با برنامه ریزی انجام نشده است.

mara.simpics.kish.undergroundcity
همانطور که عرض کردم توسعه گردشگری نیاز به یک طرح جامع دارد. تمام کشورهایی که (در زمینه گردشگری پیشرو هستند) یک طرح جامع و سند چشم اندازه بیست ساله و سی ساله و … نوشتند و هیچ کشوری نمی‌توانسته بدون این طرح رشدی داشته باشد. من طرح جامع گردشگری چین را مطالعه می‌کردم یک طرح بیست و پنج ساله بوده که اوجش هم از سال 1995 آغاز شده و انجمن گردشگری چین ادعا کرده که در سال 2020 از هر جای جهان که باشید و به چین سفر کنید ارزانتر از رفتن به کشور همسایه‌تان خواهد بود . آنها این ادعا را در صنایع و تولیدات ثابت کردند و به خوبی بازار خیلی از شرکت‌ها و برندهای اصلی را که فکر نمی کردند روزی چین رقیبشان شود، گرفتند و قطعا این کار را در گردشگری هم کردند و می‌توانند ثابت کنند. در هواپیماسازی هم دارند هواپیما می‌سازند و با بوئینگ و ایرباس قرار داد بستند. در حوزه گردشگری آمدند دیدنی‌هایشان را در ده منطقه تقسیم بندی کردند و جاذبه‌های مختلف را تفکیک کردند و در هر منطقه با توجه به پتانسیل‌ها و فضاهای که دارند اماکن گردشگری و اقامتی ایجاد کردند و به نسبت نیازی که دارند هتل‌های چهارستاره و پنج ستاره و همه هم با مطالعه. مثلا در بحث منابع انسانی امدند در مدارسشان از چند سال قبل کار کردند که بحث ارتباط با مشتری، زبان‌های خارجی تدربس می‌شود. اطلاع دارم که چینی‌ها الان دارند پنج زبان یاد می‌گیرند و چینی که به سختی انگلیسی را صحبت می‌کرد، نسل جدیدش پنج زبان را به راحتی می‌تواند صحبت کند. از دبیرستان رشته‌های هتلداری و گردشگری می‌خوانند و راننده تاکسی‌ها موظف شدند که زبان انگلیسی بیاموزند و می‌بینیم که با یک طرح جامع دارند کار می‌کنند و قطعا می‌توانند موفق باشند.
در کشور همسایه خودمان ترکیه هم می‌بینیم که به همین شکل کار کردند و ما هم اگر بخواهیم موفق باشیم باید یک برنامه دراز مدت داشته باشیم و یک طرح. باید یک افق دور دست داشته باشیم.

یک بحث دیگری که هست راجع به بحث اشتغال زنان هست در حوزه گردشگری. آیا در این زمینه کار خاصی کردید؟

به جهت اینکه در کیش امنیت بالایی وجود دارد خیلی از خانم‌ها اینجا تنها زندگی می‌کنند و این مساله خیلی در جهت اشتغال می‌تواند تاثیر مهمی داشته باشد که تقریبا 65 درصد از جمعیت کیش را خانمها تشکیل می‌دهد. به خوبی هم دارند اینجا زندگی و امرار معاش می‌کنند. سازمان (منطقه آزاد کیش) یک جمعیتی را دارد با عنوان تشکل امور زنان که در حقیقیت امکان فعالیت‌، زیرساخت‌ و آموزش برای بانوان ایجاد کرده‌اند و فعالیت‌های خوبی هم در این زمینه انجام شده با برگزاری نمایشگاه‌ها و ..
در هتل هم همانطور که می‌دانید یکی از بزرگترین فواید گردشگری و هتلداری اشتغالزایی است بخصوص برای خانم‌ها. کارهایی هست در هتل که نیاز به ظرافت و دقت دارد و نیاز به تخصص و تحصیل بالایی هم نیست منجمله امور میزبانی، خانه داری که دقیقا امور ظریفی هست که بر عهده خانم‌ها است و خانم‌ها می‌توانند در ین زمینه به خوبی فعالیت کنند.
خوب ما به عنوان بخش خصوصی تعاملی را داشتیم با این امور زنان و خواستیم که خانم‌های متقاضی کار را به ما معرفی کنند. با دانشگاه جامع علمی کار بردی که خود من هم در آنجا مشغولم جلسه‌ای داشتیم و خواستیم نیروهایشان را به ما معرفی کنند که البته این حوزه هم قطعا نیار به حمایت دولتی دارد و فرهنگ سازی که توسط دولت انجام شود.”

“هرگونه بهره برداری از مطالب با ذکر منبع آزاد است”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>