سفیرانی برای گردشگری

یک خواننده زن مسلمان مالزیایی این روزها به عنوان سفیر گردشگری مالزی در چین انتخاب شده تا روابط فرهنگی گردشگری دو کشور را رونق ببخشد.سفیران گردشگری به طور معمول دارای ویژگیهای شاخصی هستند که آنها را در میان بازار مقصد برجسته می‌کند و در واقع توجه به آنان سبب تبلیغ گردشگری کشور متبوعشان می‌شود.

مارا می بینند/ دنیای گردشگری / مالزی/ سیمین ثقفی – یک خواننده زن مسلمان مالزیایی این روزها به عنوان سفیر گردشگری مالزی در چین انتخاب شده تا روابط فرهنگی گردشگری دو کشور را رونق ببخشد. شیلا حمزه – Shila Amzah- خواننده‌ای است که توانسته با اجراهای خودش به زبان چینی (Mandarin) به قول وزیر گردشگری مالزی دل چینی‌های اهل موسیقی را ببرد.
هرچند بگذریم که روزی روزگاری یک فرد مسوولی که متاسفانه دستی تصمیم گیرنده هم در گردشگری کشور داشت به من تذکر داد که مالزی الگویی مناسب برای ما نیست!!! و باز هم بگذریم که اصلا زن و آواز خواندن و اینهمه خوشبختی محاله ! محاله ! محاله! و باز بگذریم از خیلی بگذریم های دیگه … اما با سپاس از تذکر ایشون باید گفت که گذشته از وضعیت گردشگری این کشور، وضعیت زنان این کشور به طور کلی و وضعیت زنان در حوزه گردشگری همواره حرفهایی برای گفتن دارد.
shila amzah
تا آنجا که دانش من اجازه میدهد گمان نمی‌کنم مقوله‌ای به نام “سفیر گردشگری” در صنعت گردشگری ایران مطرح باشد. سفیران گردشگری به طور معمول دارای ویژگیهای شاخصی هستند که آنها را در میان بازار مقصد برجسته می‌کند و در واقع توجه به آنان سبب تبلیغ گردشگری کشور متبوعشان می‌شود. برای مثال آقای “جیمی چو” که به سبب طراحی کفش‌های منحصر بفرد خود به ویژه طراحی کفش برای افرادی همچون پرنس دیانا شهره است، سالهاست که با عنوان سفیر گردشگری مالزی فعالیت می‌کند و در محافل بین‌المللی نام این کشور را مطرح می‌کند یا آقای “سای” با موسیقی معروف “گنگمم استایل” توانست نگاه جهانیان را به کشوری به نام کره جنوبی جلب کند و … (در این مورد پیش از این دو گزارش نوشته ام)
mara.malaysiatourismambassadors
خوب که فکرش را بکنیم بسیاری از هنرمندانمان هستند که درواقع همین نقش را بازی می‌کنند اما بدون عنوان و حمایت. مثلا “عباس کیارستمی” می‌تواند سفیر گردشگری و فرهنگ خوبی برای ایران باشد در کشورهایی مثل ژاپن که به خوبی اورا می‌شناسند یا خوانندگانی همچون خانم “گوگوش” که در میان کشورهای همسایه یا آسیای میانه از شهرت بی نظیری برخوردار است یا آقای “آرش” خواننده‌ای که دستکم چند اثر او شهرت جهانی دارد و از فیلم‌های بالیوودی تا برنامه‌های فرهنگی بین‌المللی از موسیقی او استفاده می‌شود.
mara.kiarostami_5-620x410
خوشبختانه مشابه چنین افرادی در کشور بی شمارند هرچند که شوربختانه از این نقاط قوت چندان بهره مناسبی برده نشده است! البته امیدوارم وزارت گردشگری که تشکیل شد (و یکی از فانتزی‌های من تحقق یافت!) به این پدیده توجه مناسب شود.
هرچند جا دارد در اینجا یادی بکنم از شخصیت‌های سیاسی که به شخصه بارها تاثیر حضور درخشان و گاهی هاله دار آنان را در عرصه گردشگری و فرهنگ مشاهده کرده‌ام! آقای احمدی نژاد در طی سالها چنان معروفیتی برای ایران ایجاد کرد که با صرف میلیون‌ها دلار در زمینه تبلیغات چنین امکانی میسر نبود البته اگر قرار باشد در زمینه تبلیغات به ویژه در حوزه گردشگری کار حرفه‌ای و درستی انجام شود باید چندین برابر این مقدار هزینه کرد تا تاثیرات این تبلیغ منفی فراموش شود! بله ما چنین سفیران فرهنگی هم داشتیم! 

 

بیشتر بخوانید:

یک خواننده زن مسلمان سفیر گردشگری مالزی در چین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>